Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur? | rnc8.org

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur?

Gebelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur?

Hamilelikte Yerleşme Kanaması

Gebelikte yerleşme kanaması kaçıncı haftada olur ve hamilelikte yerleşme kanaması nedir? Halk arasında üstüne görme olarak bilinen implantasyon kanaması yada yerleşme kanaması adı ile bilinir. Hamileliklerin çoğunda gerçekleşse de bazı hamileler bunu hiç anlamadan geçirir. Bir çok anne adayı gelen kan karşısında telaşlanarak ne olduğunu anlamaz ve bebeğine bir şey olduğunu düşünerek telaşa kapılır. Bazı kadınlar ise gelen bu kan karşısında az miktarda adet gördüğünü düşünerek hamile olduğunu anlamaz ve gebeliğini sonradan fark eder. Aslında bu kanama adet kanaması gibi şiddetli değildir. Adet kanaması gibi olmasa da her anne adayın da bu kanama farklı yaşanır. Bazı anne adayları yerleşme kanamasını hiç anlamaz, bazı anne adayları ise az miktarda  adet kanaması olduğunu sanır. Adet kanaması ile yerleşme kanaması arasındaki fark nedir, gebelikte yerleşme kanaması kaçıncı haftada olur, üstüne görme yani yerleşme kanaması nedir ve hamilelikte yerleşme kanaması kaç gün sürer?
Hamilelikte Yerleşme Kanaması

Yerleşme Kanaması Nedir?

Yerleşme kanaması (implantasyon kanaması) bebeğin rahim duvarına tutunurken yaptığı tahribata denmektedir. Döllenen yumurta rahime düştüğünde buraya tutunmaya çalışır ve rahim duvarında tahribata yol açar. Buradaki kılcal damarlarda tahribat oluşturarak burada bir kanama gerçekleşir. İşte bu kanamaya yerleşme kanaması, üstüne görme denir. Her kadında bu kanama farklı miktarlarda gerçekleşir. Genelde yerleşme kanamasını geçiren kadın adet kanamasının çok az geldiğini düşünür ve adet döneminde sökülemediğini sanır. Lekelendim tam sökülemedim düşüncesi ile adet söktürücü ilaç kullanarak bebeğine zarar bile veren anne adayları vardır. Özellikle her kadın gebelik adet söktürücü içmeden mutlaka hamilelik testi yaparak içmelidir. Adet söktürücü ilaç ve adet söktürücü bitki çayı kullanımı bebeğin tam anne karnına tutunma çabaları gösterirken, bebeğin düşmesine neden olur. Bu durumda olan anne adayı hamile olduğunu ve bebeğini düşürdüğünü hiç anlamaz bile. Gebelik tedavisi olan bir çok kadın ise bu kanamayı fark ettiğinde adet oldum düşüncesine girerek hamileliğini anlamaz. Hayal kırıklığına uğrayarak gene olmadı düşüncesi içerisine girer. Adet kanaması ve yerleşme kanaması arasındaki farkı bilmek bu tür olumsuz olayların önüne geçmektedir. Bilinçli bir anne adayı ikisi arasındaki farkı hemen anlar ve bebeğini sağlık içerisinde kucağına alır.
Yerleşme Kanaması Nedir?

Yerleşme Kanaması Belirtileri

  • Açık pembe renk bir kanama lekelenme şeklinde olur,
  • Hamilelik belirtileri ile birlikte gerçekleştiği için mide bulantısı, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler ile birlikte yaşanabilir,
  • Hormonlar değiştiği için anne adayının ruh halinde de değişimler yaşanmaktadır,
  • Yerleşme kanaması sırasında yarım yada tam şiddetli baş ağrısı yaşanabilir,
  • Göğüste hassasiyet, şişme ve ağrı olur,
  • Yerleşme kanaması ile birlikte gebede kabızlık da yaşanabilir.
Yerleşme Kanaması Belirtileri

Hamilelikte Yerleşme Kanaması Kaçıncı Haftada Olur?

Yumurta tüplerde iken sperm ile birleşerek döllenir. Döllenen yumurta gelişip büyüyebilmek için rahim içerisine inerek kendine bir yer bulmaya çalışır. Rahim duvarını zorlayarak buraya tutunmaya çalışırken çarpma ve itme hareketleri yapar. Amaç burada yerleşebileceği yeri kendine hazırlamaktır. Kendine yerleşeceği yeri hazırlayan yumurta bu hareketleri yaparken rahim duvarında tahribat yapar ve kılcal damarları kanatır. Bu kanamalara yerleşme kanaması yada üstüne görme denmektedir. Kanamanın oluş şekli bu şekilde olup tıp dilinde bu kanamaya implantasyon kanaması denmektedir. İşte bu kanama yumurtanın döllenmesinden tam 12 yada 13 gün sonra gerçekleşir. Yumurtanın döllenmesi ise adet kanamasından sonraki ikinci hafta olduğuna göre birde üzerine geçen gün sayısı konduğunda gebelikte yerleşme kanaması son adet gününden 4 hafta sonra gerçekleşir. İşte adet kanaması ve yerleşme kanamasının karıştırılmasının nedeni de yerleşme kanamasının bir sonraki adet tarihine denk gelmesidir. Zaman olarak birbirine çok yakın tarihler de oldukları için yerleşme kanamasını bir çok kadın az görülmüş adet kanaması zannetmektedir.
Kesinlikle hamile kaldıktan sonra bir kadının adet kanaması olması mümkün değildir. Kadınlar adet dönemi gerçekleşen bu lekelenmeyi oldukları için de hamile oldukları akıllarına gelmemektedir. Bir kadında hamilelik başlaması ile birlikte HCG hormonu üretimi başlar ve kadında yumurtlama durur. Yumurtlama durduğu içinde bir kadının hamile iken adet kanaması olması mümkün değildir.
Hamilelikte Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer

Hamilelikte Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer

Yerleşme kanaması her kadında farklılıklar göstermekle birlikte bazı gebelerde ise hiç hissedilmemektedir. Tam da adet kanaması ile denk gelen bu kanamayı % 35 hamile net bir şekilde yaşamaktadır. Gebelerde bazı anne adayları bu kanama 3-4 saat kadar olur. Bazı hamilelerde ise yerleşme kanaması 2 gün kadar sürebilir. Adet kanaması gibi olmayan bu kanama lekelenme şeklinde yaşanmaktadır. Lekelenme şeklinde çok az olan bu kanamayı bazı anne adayları bilmedikleri için bu ay sökülemedim diyerek adet söktürücü bitki çayları ve adet söktürücü ilaçlar kullanmaktadır. Bitki çayları ve adet söktürücüler rahimde kasılma yaptıkları için yeni tutunmaya çalışan bebeğin düşmesine neden olurlar. Bilinçsiz oldukları için de düşük yaptıklarının hiç farkında olmazlar. Bu nedenle hamilelik riski taşıyan her kadın bu tür bir kanama karşısında önce test yapmalı hamile olmadıklarını öğrendikten sonra bu tür ilaçlar kullanmalıdır. Adet söktürücü ilaçları etken maddesi hormondur ve hamilelikte vücuda hormon almak bebek düşüğüne neden olmasa da bebeklerde zeka geriliği ve özürlülük yaratabilir. Bebeklerine ciddi zarar verdiklerinin farkında bile değildirler.
Adet Kanaması İle Yerleşme Kanaması Arasındaki Fark

Adet Kanaması İle Yerleşme Kanaması Arasındaki Fark

  • Yerleşme kanaması geçiren hamilede hafif bir huzursuzluk hali olurken adet kanaması geçiren kadın da karın ağrısı yaşanmaktadır. Yerleşme kanaması geçiren anne de ağrı olmaz.
  • Adet kanaması bir kadında 3-8 günleri arasında gerçekleşirken yerleşme kanaması geçiren gebe de bu süre 3-4 saat ile 2 gün arası değişim gösterir.
  • Adet kanaması olan bir kadında kanama kahve rengi yada  kırmızı renkte ve bazen parça şeklinde olurken, yerleşme kanaması geçiren hamilede pembe renkte ve lekelenme şeklinde az olur.
Yerleşme kanaması ve gebelik belirtileri aynı anda başlayacağı için hamile olduğunuzu bu şekilde anlamanız çok daha kolay olur. Hamilelik belirtileri her kadında çok farklı olduğu için bu ayrım çok belirleyici bir ayrım değildir. Bazı anne adaylarında hamilelik belirtisi olarak mide bulantısı, baş dönmesi gibi belirtiler görülmeyebilir. Özellikle hamilelik tedavisi gören anne adayları bu lekelenmeyi gördüğünde hayal kırıklığına uğradığı için her hamilelik tedavisi gören kadının yerleşme kanaması hakkında bilgisi olması gereklidir. Bu konuda çok bilgi sahibi olmayan anne adayları hayal kırıklığına uğramaktadır. Özellikle gebelik tedavisi gören yada bebek düşünen  bir kadın bu tür bir kanama ile karşılaştığında kanama süresinin bitmesini beklemeli ve temizken bir hamilelik testi yapmalıdır. En fazla 2 gün süren yerleşme kanaması sonrası test temizken yapılmalıdır. Evde yapılan testlerin doğruluk oranı % 95 dir. Kan testleri ise % 99.8 oranında doğruluk payına sahiptir.
Her anne adayının sağlıklı, uzun ömürlü ve hayırlı evlatları olması dileğiyle.

Hiç yorum yok